První z řady rozhovorů je s Mgr. Zuzanou Grygier. Rozhovor vedla Mgr. Monika Ramsza
- Zuzanko, kde jste se s Barborou Tolaszovou seznámily a jak dlouho se znáte?
To bylo takové kuriózní seznámení, protože já sama jsem byla téměř před deseti lety finanční poradce v jedné finančně poradenské společnosti a byla mi domluvena u manželů Tolaszových schůzka. Takže já jsem jela na klasickou schůzku. Přijela jsem k nim domů, přivítali jsme se, sedli jsme si spolu a já jsem jim představila záměr své návštěvy. Schůzky se účastnili oba – Bára i Radan, poslouchali, a to si vzpomínám jako by to bylo včera, kdy mi Bára řekla: „Vy máte svou práci moc ráda. Je to na Vás vidět.“ Já jsem odpověděla: „Ano, mám svou práci moc ráda.“ Bára se usmála a na to odvětila, že jsou s manželem Radanem také poradci. Překvapilo mě, že jsem hovořila vlastně s kolegy, s profesionály z oboru. Ujasnili jsme si tedy, že mé služby nevyužijí a své finance mají pod svou správou. Po milém setkání jsem ze schůzky odešla. Takto jsme se tedy seznámili. Byla to náhodná schůzka před deseti lety.
- Proč sis ve finále vybrala finanční poradenství manželů Tolaszových? Pokud to správně chápu, manželé Tolaszovi – BankéřiPro se starají o Tvé finance, ano?
Jak jsem zmínila teď před chviličkou, manžele Tolaszovy jsem poznala jako finanční poradce a sama jsem byla finanční poradce. Navíc jsem přesvědčena o tom, že se v této branži velmi dobře orientují. Dělala jsem hypotéky, majetkové a životní pojištění. Skončila jsem po čtyřech letech, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná. Bylo to v době před šesti lety. Již tehdy jsem věděla, že se k této profesi již nevrátím. S malým dítětem bylo pro mě nemožné plánovat schůzky s klienty. Proto jsem potřebovala svou klientelu někomu předat. Nebylo to jednoduché, protože jsem svou práci dělala opravdu zodpovědně a tak, abych vždy vycházela vstříc klientům. Musela jsem svůj klientský kmen přiřadit někomu zodpovědnému, komu jsem věřila, že o ně bude stejně dobře postaráno jako jsem se snažila já. Mí nadřízení tehdy odešli do jiných společností, necítila jsem k nim tedy stoprocentní důvěru. Věděla jsem, že je v oboru již 16 let. Proběhlo pár schůzek a já jsem s důvěrou předala celou svou klientelu Báře.
- Jak vypadá vaše spolupráce či interakce nyní?
Samozřejmě spolu konzultujeme některé klienty, o které jsem se v minulosti starala a kteří se na mně neustále obracejí. Pokaždé pak předávám kontakt na Barču – to je po té profesionální stránce. Jinak spolu řešíme řadu společných projektů. Jedná se o projekty v rámci finančního poradenství – kdy máme v plánu s Bárou natočit řadu rozhovorů i v rámci mého podnikání a také připravujeme cyklus živých vysílání pro lidi z oblasti finančního poradenství. V neposlední řadě spatří světlo světa společný projekt z oblasti Centra ženského zdraví – které nyní zakládám. Snažím se nějakým způsobem předávat své zkušenosti z oblasti jednak ženského zdraví, worklife balance a návyků, díky kterým budou ženy schopné vše zvládat – jak práci, tak i rodinný život.
- Co si představuješ pod pojmem FINANČNÍ KOUČING a setkala jsi se s tím už někdy?
Odpovím, jak to chápu já. Nikdy dříve jsem se s tímto pojmem nesetkala. Vím, co je koučing jako takový, ale pod pojmem FINANČNÍ KOUČING si představuji především velkou osvětu. Velkou osvětu v oblasti finančního poradenství, která tady chybí jak pro dospělé, tak i pro děti. Celkově finanční gramotnost je na velmi nízké úrovni. Ve chvíli, když jsem s Barčou řešila sama svou hypotéku na koupi pozemku s následnou výstavbou, tak já jsem takový člověk, který myslí na všechno. Snažím se hledět i do budoucna. Zde musím podotknout, že toto se mi právě líbilo na poradenství Báry. Ona řekne A ale taky zároveň řekne i B! Znamená to, že se mi od ní dostalo hodnotné zpětné vazby, že dům není jenom hypotéka. Dům je o řadě dalších obrovských nákladů, se kterými lidé nepočítají. Poté co jsme vše podrobně rozebraly, začala jsem se dívat na budoucí výstavbu úplně jinýma očima. A to si myslím, že je to, co by měl nabízet FINANČNÍ KOUČING – dívat se na spoustu věcí i z jiných úhlů pohledu než jenom ta daná možnost – než jenom hypotéka rovná se dvanáct tisíc splátka. Myslím si, že to není pravda. Vidím tedy FINANČNÍ KOUČING jako otevírání lidem jiných pohledů jak na životní pojištění, tak na hypotéky, pojištění auta atd. Aby byli schopni dívat se z různých úhlů pohledů na ten daný produkt a potažmo na své osobní či rodinné finance.
- Pro koho je podle Tebe tato služba určena?
Myslím si, že pro všechny. Určitě není vyhrazeno, zda je to určeno pro rodiny s dětmi nebo pro osoby, které řeší investice, a tedy určitě pro všechny – včetně dětí, které třeba učíme, jestli jim dáváme kapesné, jak si umí šetřit, kolik mohou utratit. Myslím, že u dětí by se mohlo začít již ve věku 10,12 let. Já například dávám kapesné Sárince, která má 5 roků, protože si chce koupit třeba lízátko či cokoliv jiného a shodou okolností má dědeček obchod. Ona tam vejde a řekne: „Dědo, já chci lízátko“. Já ji učím, že nic není zadarmo. Takže i ten děda to musí zaplatit. Sárinka má tedy kapesné a takovéto výdaje si hradí sama. Z toho vyplývá, že i ten věk by neměl být omezený. Záleží na tom, jak je dítě schopno chápat pojem peněz, směnný obchod – pokud to lze takto říci. V mém případě učím své dítě od 5-ti let a myslím si, že bychom toto měli učit své děti již při vstupu do školy, do první třídy, kdy jsou schopné nějakým způsobem tyto věci chápat.
- Jak vypadá, tedy pokud to není tajné vaše spolupráce nyní?
My jsme s Barčou, i když já jsem nyní již z jiného oboru, na stejné úrovni v ředitelských postech. Hlavně si ale vyhovujeme lidsky. Obě jsme naladěny na stejnou úroveň a řešíme stejné problémy v našich firmách. Momentálně docházím k Barči na koučing, kdy si předáváme své zkušenosti z obchodu a velmi se obohacujeme, ale zároveň spolu řešíme i otázku “ŽENSTVÍ“. Je to vzájemná spolupráce.
- Jak často se scházíte pracovně či v rámci koučingu?
Momentálně jsme si nastavily interval dvakrát měsíčně, což si myslím, že je zcela adekvátní. Máme vyhrazen tříhodinový blok, tudíž velmi náročné. Abych měla dostatek prostoru pro srovnání myšlenek a ujasnění – proto již výše uvedený interval.
- Na závěr Zuzanko. Co bys chtěla Báře nyní říci?
Ať zůstane taková, jaká je. Úžasný člověk s nadhledem ale zároveň s obrovskou lidskostí, která se dokáže vcítit do potřeb jak klientů, tak i toho druhého člověka se kterým hovoří. Ať to všechno zvládne. Obrovským způsobem ji obdivuji za to, jak si dokáže naplánovat práci, tak rodinu, a přitom všem je schopna to vše zvládnout. Za mně tedy… klobouk dolů.
Děkuji Zuzanko za krásný rozhovor.